Môže sa zdať, že život s vrkočmi po celej hlave bude komplikovaný, ale uvedomme si, že tento účes je typický hlavne pre ženy a mužov s neposlušným afrom, ktoré je náročné skortiť. Takže vrkôčiky tu hrajú rolu pomocníka a starostlivosť o ne si teraz trochu priblížime. Keď už máte vrkoče zapletené, vyskakujú vám otázku typu:
"Ako sa to umýva?"
To, čo potrebujete, je obyčajná mala fľaštička s rozprašovačovým vrchnákom. Do nej nalejte vodu a pridajte šampón. V sprche už len aplikujte na vlhké cestičky medzi vrkočmi a jemne vmasírujte prstami. POZOR, aby ste si vlasy prudkými a silnými pohybmi prstov nerozstrapatili. Následne opláchnite vodou a zabaľte do uteráka. Tým, že kanekalon nie je pravý vlas, schne omnoho rýchlejšie. Chvíľu bude voda z vrkočov kvapkať a hotovo!
"Ako sa s tým spí?"
Závisí, aký máte účes, ak je veľmi dlhý, pod zadok, či po kolená...Existuje šatka na spanie, do ktorej vlasy schováte a počas noci budú na jednom mieste a predĺži to aj ich trvácnosť. Ak je dĺžka bežná po pás cca, spánok je úplne normálny. Samozrejme tiež si môžete zadovážiť šatku, ale dá sa to v pohode aj bez nej. Niekto si vlasy zapletie do jedného veľkého vrkoča, alebo dvoch, niekto do drdolu...To už si každý nájde, čo mu je pohodlnejšie. Samozrejme prvé noci sú trošku boj, predsa len máte na hlave niečo nové a nie ste na to zvyknutí. Treba rátať s tým, že prvú noc sa možno nevyspíte najlepšie. ALE!! Ráno sa zobudíte s krásnym účesom a nemusíte si robiť starosti, čo s vlasmi.
"Nezničí mi to vlasy?"
Nie. Mnohé z nás nemajú vlasy, aké si predstavujú, preto si ich žehlia, krepujú, všemožne tepelne upravujú, lakujú a tým, že sa na nejaký mesiac vlásky schovajú do vrkočov, si verte, či nie, oddýchnu. Samozrejme je treba si dať pozor, aby vám braiderka nedala viac materiálu na hlavu, než je zdravé, čo sa pohybuje okolo 600g na jednu hlavu a tiež pri rozplietaní treba vyčesať každý vypadnutý vlas (lebo tých sa tam za mesiac nosenia vrkočov nazbiera, keďže denne vypadne človeku cca 100 vlasov). Každý rozpletený prameň treba hustým hrebeňom, nie kefou, vyčesať a až potom umyť. Ak sa tento krok vynechá, vypadnuté vlasy sa zapletú s ostatnými a vtedy ťahajú sebou aj ostatné vlásky. (Na rozpletanie vlasov sa môžte tiež objednať k braiderke, kde vám to spraví s istotou všetko správne, alebo si môžte aj vy doma, ale musíte dodržať správne kroky.)
"Prečo má svrbí hlava?"
Áno, pokožka hlavy bude reagovať na zmeny váhy, zmeny smeru, kam je vrkoč stiahnutý, pretože, opäť, je to o zvyku. Ak máte prvýkrát Box Braids, je to takmer isté, že vás bude pokožka svrbieť, môžu sa spraviť malé červené vyrážky, aké neľakajte sa, nie je to alergia. Ako bolo vyššie písané, je to reakcia na to, že sú vlasy ťahané do iného smeru, než sú zvyknuté rásť. Po týždni, dvoch by to malo prejsť. Hlavne si to neškrabte, aby sa vám tam nedostala nejaká infekcia. Treba to vydržať, ono to zmizne. Kto to už má za sebou, tak ďalšie účesy už budú jahoda. NOVINKA Existuje sprej, ktorý pochádza z Ruska, presne pre tento prípad, ktorý okrem toho, že uľavuje od svrbenia, aj regeneruje a predlžuje životnosť účesu.
"Prečo to je také drahé?"
Každá braiderka má iné ceny za svoje služby. Každá sa tomu venuje rozličný čas, niekto už dlhšie, niekto ešte len začína. V cene nie je len materiál a čas, ktory strávite u braiderky. Sú v tom zahrnuté roky praxe, driny, kurzy, pomôcky, ktoré používa, rady, ktoré vám dá z vlastných skúseností a mnohé ďalšie. Treba chápať, že byť braiderkou alebo braiderom je normálna práca. Práca, pri ktorej musíme platiť odvody, ktorá živí nás a naše rodiny. Preto si dvakrát premyslime, či sa spýtame braiderky, či sa jej to nezdá zbytočne veľa. Cena odráža kvalitu. Ak chcete lacnejšie, zmierte sa s nie kvalitnou prácou.